Biografia


Jego bohaterowie są niespokojni, męscy, w środku zagubieni, zmuszeni do walki z rzeczywistością - tacy trochę cyniczni twardziele.

Urodził się w 1952 roku w Toruniu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W grudniu 1975 roku debiutował na deskach Starego Teatru w przedstawieniu "Białe ogrody". Na dużym ekranie debiutował filmem "Dagny" , trzy lata wcześniej zagrał jeszcze halabardnika w serialu "Czarne Chmury" . Jego pierwszą ważną rolą był anarchista Gryziak w Gorączce Agnieszki Holland . W tym samym roku zagrał także główną rolę w filmie Janusza Zaorskiego "Punkt Zwrotny". Później zagrał m.in. w Kobiecie samotnej tej samej reżyserki, w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy, w Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego i Matce królów Janusza Zaorskiego .
Znany m.in. z filmów: "Kroll", "Psy", "Tato", "Operacja Samum", "Quo vadis", "Słodko gorzki", "Reich", "Summer Love" czy "Seszele" .
W latach 90. XX zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego , "Tacie" Macieja Ślesickiego , "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy .
Aktor jest pięciokrotnym zdobywcą Nagrody za Najlepszą Rolę Męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: w 1981 roku za rolę w filmie "Gorączka", w 1987 - podwójna nagroda - za rolę w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego oraz w "Magnacie" Filipa Bajona, w 1988 za kreację w filmie "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, w 1995 za rolę tytułowego "Taty". Jego film "Sezon na leszcza" otrzymał na tym festiwalu nagrodę w kategorii Najlepszy Musical lub Komedia .
Wyreżyserował "Jasne błękitne okna" z Joanną Brodzik i Beatą Kawką.


Brak komentarzy: